Avusturya’nın AB Parlamento Adayları

26 Mayıs 2019 tarihinde yapılacak olan Avrupa Birliği Parlamento seçimlerine, Avusturya’dan kimler aday oldu? Virgül.at siyasi partilerin adaylarını araştırdı.
 Tarih: 11-05-2019 00:07:00   Güncelleme: 11-05-2019 00:39:51
Avusturya’nın AB Parlamento Adayları

26 Mayıs 2019 Avrupa Birliği  Parlamento seçimleri yapılacak.

27 üye ülkeden yaklaşık 400 milyonu bulan Birlik vatandaşı 23-26 Mayıs 2019 tarihleri arasında seçime katılmaya çağrılıyor.

Avusturya vatandaşları 26 Mayıs 2019’da oy kullanmak üzere sandığa gidecekler.

Peki Avusturya siyasi partilerin adayları kimler?

Avusturya Federal Parlamento’sunun kamuoyuyla paylaştığı adayları, partilerine göre sıraladık.

 

SPÖ

 

Andreas Schieder SPÖ

 

16.4.1969 Viyana goğumlu.

Ekonomist.

SPÖ dış politika sözcüsü ve Avusturya parlamentosunda dış politika komitesi başkanı.

2007 - 2008 yılları arasında SPÖ uluslararası sekreteri olarak görev yaptı.

Ekim 2013 yılı, Kasım 2017'den Ekim 2018'e kadar, SPÖ-Kulup Başkanlığı yaptı.

2014'ten bu yana aktif sporcu (yürüyüş, kayak, dağ bisikleti) Avusturya Doğa Dostları Başkanıdır.

 

Evelyn Regner SPÖ

24.01.1966 Viyana doğumlu.

2009 yılından bu yana Avusturya Sendika Konfederasyonu (ÖGB) Yönetim Kurulu Üyesi

1999 yılından bu yana ÖGB Federal Yürütme Kurulu Üyesi

ETUC İcra Komitesi üyesi (Avrupa Sendika Konfederasyonu), 2008-2009

OECD 2008-2009'da TUAC (Sendikal Danışma Komitesi) Başkanı

AESC üyesi (Avrupa Ekonomik ve sosyal Komitesi) 2006-2009

Avusturya Sendika Konfederasyonu (ÖGB) 2008-2009 AB ve Uluslararası Personel Başkanı

Brüksel'de ÖGB Avrupa Ofisleri Başkanı 1999-2008

ÖGB 1996-1999 Sosyal Politika Başkanı

Araştırma bursu, Viyana ve Cenevre, 1996

Uluslararası Af Örgütü mülteci Hakları Sorumlusu 1992-1993

 

Günther Sidl SPÖ

19.03.1975  Melk NÖ doğumlu.

Siyaset Bilimci

 

Bettina Vollath SPÖ

29. Ekim 1962 Graz doğumlu.

30 Haziran 2015'te Steiermark Eyalet Parlamentosu Başkanı seçildi.

Steiermark tarihinin ilk kadın eyalet başkanıdır.

 

Hannes Heide SPÖ

17. Ekim 1966 doğumlu.

Bad Ischler OÖ Belediye Başkanı

 

Julia Herr SPÖ

28. Kasım 1992 Sigleß, Burgenland doğumlu.

2014'ten bu yana, Avusturya Sosyalist Gençlik Derneği Başkanı ve SJ'NİN başında ilk kadın. 2016'dan 2018'e kadar Federal Gençlik Komitesi başkanıydı.

Şu anda Viyana Üniversitesi'nde sosyoloji okuyor.

 

Christian Dax SPÖ

13. Şubat 1988 Güssing Burgenland doğumlu.

Graz Karl-Franzens Üniversitesi'nde hukuk okudu.

2008 / Brüksel'de Avrupa Parlamentosu'nda stajyer olarak görev aldı.

 

Stefanie Mösl SPÖ

23. Mart 1985 Salzburg doğumlu.

Haziran 2018'den bu yana Salzburg Eyalet Parlamentosu üyesi.

Viyana Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde Biyoteknoloji dersleri aldı.

 

Luca Kaiser SPÖ

21. Haziran 1994 Klagenfurt  Wörthersee doğumlu.

 

Theresa Muigg SPÖ

15. Haziran 1984 Schwaz Tirol doğumlu.

Eğitim ve cinsiyet, kültür ve sosyal değişim çalışmaları yürütüyor.

2005'ten beri AMS (iş ve işçi bulma kurumu) Tirol'da çalışıyor, gençlerin alanından sorumlu.

 

Nathaniel Heinritz SPÖ

22. Haziran 1988 Vorarlberg doğumlu.

İşgücü piyasası ve istihdam politikası sözcüsü.

 

ÖVP

Halk Partisi 

 

Othmar Karas ÖVP

24. Aralık 1957 Ybbs an der Donau doğumlu.

1999 Avrupa Parlamentosu üyesi.

2012'den 2014'e kadar Avrupa Parlamentosu'nun Başkan yardımcılarından biriydi.

Avrupa Parlamentosu'ndaki ÖVP Heyetinin başkanı.

1996 yılında Viyana Üniversitesi'nde phil'de yüksek lisans derecesi aldı.

Temel ve bütünleştirici Bilimler Fakültesi'nde (ana konu: Siyaset Bilimi), 2017 yılında Viyana Üniversitesi'nde Avrupa demokrasisi-sınırları ve Avrupa Parlamentosu'nun olanakları üzerine bir tez sundu.

 

Karoline Edtstadler ÖVP

28. Mart 1981 Salzburg doğumlu.

18. Aralık 2017’den itibaren Avusturya Cumhuriyeti İçişleri Federal Bakanlığı'nda devlet sekreteridir.

Avukat.

 

Angelika Winzig ÖVP

9. Mayıs 1963 Attnang-Puchheim doğumlu.

2010-2013 yılları arasında Avusturya Federal Konseyi üyesi olup 2013 yılından bu yana Ulusal Konsey üyesi olmuştur.

Girişimci.

 

Simone Schmiedtbauer ÖVP

11 Haziran 1974 Graz doğumlu.

2009 yılında siyasete çapraz üye olarak katıldı ve Hitzendorf Belediyesi Belediye Başkanı da dahil olmak üzere uzun yıllar Belediye düzeyinde siyasi deneyim topladı.

Bölge odası Meclis Üyesi ve ilçe çiftçi Federasyonu Başkanlığı yaptı.

 

Lukas Mandl ÖVP

12. Temmuz 1979 Viyana doğumlu.

2008'den 2017'ye kadar Aşağı Avusturya Eyalet Parlamentosu'nun bir üyesi.

 

Wolfram Pirchner ÖVP

21. Nisan 1958 Innsbruck doğumlu.

Girişimci ve eski TV sunucusu.

 

Christian Sagartz ÖVP

16. Ocak 1981 Burgenland doğumlu.

2015 yılından bu yana ÖVP Burgenland Eyaleti kulüp başkanı.

 

Barbara Thaler ÖVP

1982 Tirol doğumlu.

Tirol Ticaret Odası Başkan Yardımcısı.

 

FPÖ

Özgürlük Partisi 

 

Harald Vilimsky FPÖ

22. Temmuz 1966 Viyana doğumlu.

Ekim 2006'dan Haziran 2014'ün sonuna kadar Avusturya Ulusal Konseyi'nin bir üyesiydi.

2006 yılından bu yana FPÖ Genel Sekreteri ve 2014 AB seçimlerinden bu yana Avrupa Parlamentosu'na milletvekili olmuştur.

 

Mag. Dr. Georg Mayer FPÖ

12. Ekim 1973, Feldbach, Steiermark doğumlu.

2010'dan 2014'e kadar Steiermark Eyalet Parlamentosu'nun bir üyesiydi ve aynı zamanda bir kulüp yetkilisiydi.

01. Temmuz 2014, Avrupa Parlamentosu üyesi olarak yemin etti.

 

Petra Steger FPÖ

4. Ekim 1987 Viyana doğumlu.

Ekim 2013’den beri Avusturya Ulusal Konseyi üyesi.

 

Mag. Roman Haider FPÖ

13. Nisan 1967 Grieskirchen doğumlu.

2008 yılından bu yana Avusturya Ulusal Konseyi üyesidir.

 

Vesna Schuster FPÖ

28. Mayıs 1974 Melk doğumlu.

Mart 2018'den beri Aşağı Avusturya Eyalet Parlamentosu'nun bir üyesidir.

 

Elisabeth Dieringer-Granzan FPÖ

12. Mayıs 1974 Kärnten doğumlu.

Nisan 2018’den bu yana, Kärnten Eyalet Parlamentosu'nun bir üyesidir.

 

Dipl.-Ing. Dr. Josef Graf FPÖ

1972 Burgenland doğumlu.

2015 yılından bu yana Burgauberg-neudauberg belediye meclisi üyesidir.

 

Maximilian Kurz FPÖ

2. Şubat 1995 Tirol doğumlu.

Mayıs 2018’den itibaren Tirol eyalet başkenti Belediye Meclisi üyesi.

 

Andrea Kerbleder FPÖ

1976 Vorarlberg doğumlu.

Eğitmen.

 

Karin Berger FPÖ

14. Temmuz 1963 Antwerp, Belçika doğumlu.

Haziran 2018'den bu yana Salzburg Eyalet Parlamentosu üyesi.

 

 

Yeşiller / GRÜNE

 

​Werner Kogler GRÜNE

20. Kasım 1961 Hartberg doğumlu.

1999'dan 2017'ye kadar Avusturya Ulusal Konseyi'de milletvekili, Yeşiller bütçe, finans ve Denetim Kurulu Başkanı ve Denetim Kurulu Komitesi başkanıydı.

 

Sarah Wiener GRÜNE

27. Ağustos 1962 Halle, Almanya doğumlu.

Televizyon şefi, yazar ve politikacı.

 

Monika Vana GRÜNE

14. Eylül 1969 Viyana doğumlu.

2005’den 2010 Viyana'da resmi olmayan şehir Meclis Üyesi ve Viyana Eyalet Hükümeti üyesi.

1. Temmuz 2014'den beri Avrupa Parlamentosu üyesidir.

 

Thomas Waitz GRÜNE

16. Mayıs 1973 Viyana doğumlu.

Mart 2017'den bu yana, Avrupa Yeşiller Partisi Yönetim Kurulu Üyesi.

 

Olga Voglauer GRÜNE

3. Ekim 1980 Klagenfurt doğumlu.

Ludmannsdorf / Bilčovs Belediye Meclis Üyesi ve Belediye yöneticisi.

Caritas Kärnten Yönetim Kurulu ve"Sloven gramer Okulu Veli Derneği"nde gönüllü olarak çalışmaktadır.

 

Thomas Schobesberger GRÜNE

1991 Linz doğumlu.

Çeşitli hayvan refahı ve çevre koruma kuruluşlarıyla uzun vadeli çalışma yürüttü.

Ökobüro'da staj-çevre hareketi ittifakı içerinde yer aldı.

 

NEOS

Yeni Avusturya Liberal Parti 

 

Karin Feldinger

Stefan Windberger

Stefan Zotti

Nini Tsiklauri

Johannes Margreiter

Teresa Reiter

Isak Schneider

Peter Berry

Julia Reichenhauser

 

KPÖ

Komünist Parti 

 

Melina Klaus

Cristina Tamas

Didi Zach

Katalin Erdődi

Luis Cortés Barbado

Gerlinde Grünn

Cevdet Kurt

Heide Hammer

Sven Janson

 

EUROPA

Johannes Voggenhuber

Marion Krainer

Gabriele Faller

Sandra Gaupmann

Thomas Huber

Barbara Beclin

Marlies Dachler (virgül.at)

 

 

Etiketler
  Bu haber 1825 defa okunmuştur.   Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Avusturya Haberleri
YUKARI